Організація інклюзивного навчання у навчально-виховному процесі школи

Організація інклюзивного навчання у навчально-виховному процесі школи

19.10.2018 Інклюзивне навчання 0

Благодійний фонд Порошенка спільно із Міністерством освіти і науки України розпочав реалізацію експерименту “Розвиток інклюзивного освітнього середовища у Запорізькій області” (наказ Міністерства освіти і науки України № 836 від 15.07.2016).

Керівник експериментального проекту: Марина Порошенко – голова Благодійного фонду «Порошенка».

Інклюзивне навчання — це комплексний процес забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами шляхом організації їх навчання у загальноосвітніх навчальних закладах на основі застосування особистісно орієнтованих методів навчання, з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких дітей” (Концепція розвитку інклюзивної освіти. Наказ МОН від 01.10.2010 № 912). З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти в нашій школі було створено клас з інклюзивною формою навчання та організацію в ньому освітнього процесу (наказ міського відділу освіти від 11.10.2018р. №202).

Переваги інклюзивної освіти:

Для дітей з особливими потребами:

• завдяки цілеспрямованому спілкуванню з однолітками поліпшується когнітивний, моторний, мовний, соціальний та емоційний розвиток дітей;
  • ровесники відіграють роль моделей для дітей з особливими освітніми потребами;
  • оволодіння новими вміннями та навичками відбувається функціонально;
  • навчання проводиться з орієнтацією на сильні якості, здібності та інтереси дітей;
  • у дітей є можливості для налагодження дружніх стосунків зі здоровими ровесниками й участі у громадському житті.

Для інших дітей:

• діти вчаться природно сприймати і толерантно ставитися до людських відмінностей;
  • діти вчаться налагоджувати й підтримувати дружні стосунки з людьми, які відрізняються від них;
  • діти вчаться співробітництву;
  • діти вчаться поводитися нестандартно, бути винахідливими, а також співчувати іншим.

Для педагогів та фахівців:

• вчителі інклюзивних класів краще розуміють індивідуальні особливості учнів;
  • вчителі оволодівають різноманітними педагогічними методиками, що дає їм змогу ефективно сприяти розвиткові дітей з урахуванням їхньої індивідуальності;
  • спеціалісти (медики, педагоги спеціального профілю, інші фахівці) починають сприймати дітей більш цілісно, а також вчаться дивитися на життєві ситуації очима дітей.

Від Токмацької загальноосвітньої школи I-II ступенів №4 приймали участь у тренінгах:

1. Сердюк Ольга Олександрівна. м.Запоріжжя “Індекс  інклюзії в новій українській школі”.
  2. Костючко Вікторія Олександрівна. м.Запоріжжя “Впровадження дидактичних технологій на уроках в початкових класах.                                                                                                                                                                                                                  З метою впровадження інклюзивної освіти та надання освітніх послуг забезпечено навчання Куковинця Михайла у 4 класі (класний керівник – Кумова Тетяна Іванівна, асистент вчителя – Сердюк Ольга Олександрівна.)   Для учня створені певні необхідні умови: на уроках з дитиною займається асистент вчителя. Вона користується ноутбуком, допоміжними таблицями, сигнальними картками.                                                                                                       Систематично проводяться корекційно-розвиткові заняття зі спеціалістами: вчителем-дефектологом (Косинською В.В.) та практичним психологом (Остапюк А.А.). Михайло постійно приймає участь у класних та загальношкільних заходах.

Цікаві завдання на уроці математики.

Робота біля дошки.

…після занять з практичним психологом.

Участь у пізнавально-інтелектуальній грі “Склади пазл”.

Перегляд відеофільму на уроці природознавства.