Правила безпеки для учнів школи

Токмацький ЗЗСО №4

Треба завжди пам’ятати, що необережне поводження з вогнем може призвести до найбільшої серед бід – ПОЖЕЖІ!

ЗАПАМ’ЯТАЙ:

101

Якщо у школі або будинку почалася пожежа, найголовніше – не панікувати! Необхідно негайно повідомити про це пожежну частину: телефонуй за номером 101 – чітко і ясно назви адресу і місце виникнення пожежі.

Якщо є можливість, то спробуй погасити вогонь засобами, що є під рукою:

  • невеликі джерела пожежі можна гасити мокрою ганчіркою (ударами зверху) або мокрим віником (розмазуючи воду по палаючій поверхні);
  • якщо вогонь розростається, необхідно відкрутити усі крани з водою на повну потужність. Нехай вода переливається у ванну: зачерпувати воду відром з ванни швидше, ніж чекати, поки відро наповниться з крану;
  • якщо у кімнаті є вазони з квітами, то землю з них можна використати для гасіння вогню;
  • не витягай з вогню предмети, що горять – це сприяє поширенню пожежі. Гаси вогонь (водою або піском) із країв до центру;
  • при гасінні пожежі намагайся не відчиняти вікна і двері, бо доступ повітря підсилить вогонь.

 

Найбільш незахищеними від вогню є діти, причому не тільки малюки, а й досить підросли хлопці, які вже давно вчаться в школі. Щороку у всьому світі багато людей гине від вогню, і серед них виявляється чимало дітей. Дуже часто причинами пожежі стають гри дітей і підлітків з вогнем, але не рідше біда трапляється через незнання елементарних правил пожежної безпеки. Для школярів молодших класів вчителі готують програми, спрямовані на навчання малюків цим правилам. Але дітей постарше цього вже не вчать, по крайней мере, не в усіх школах. А адже пожежна безпека в школі повинна бути на найвищому рівні, а правила пожежної безпеки для школярів повинні бути завжди на слуху. Тому дітей, як на заняттях, так і вдома необхідно системно навчати того, як користуватися вогненебезпечними предметами, і що робити під час пожежі, щоб уникнути великих неприємностей.

З яких причин виникають пожежі

Перш ніж говорити про те, якими правилами пожежної безпеки в школі повинні вчити дітей, розповімо про найбільш частих причини виникнення пожеж. Як ви розумієте, виникають вони не тільки тому, що діти грають з сірниками. Причин загорянь безліч, а до основних з них відносяться:

  • • Порушення правил експлуатації електричних приладів.
  • • Використання електроприладів і розеток навіть з незначною поломкою.
  • • Використання декількох потужних електроприладів одночасно.
  • • Необережне поводження з вогнем (розведення багать, використання для їх розпалювання горючих речовин і т.д.).
  • • Забуті ввімкнені електроприлади.
  • • Неакуратне поводження з вогненебезпечними іграшками (петарди, хлопавки та ін.).
  • • Використання аерозолів і інших балонів під тиском поблизу вогню (аерозоль від комарів біля багаття).
  • • Чи не загашені недопалок.

І це далеко не всі причини, за якими виникають пожежі, що забирають людські життя. Згідно зі статистикою, більше 90% пожеж виникає з вини людини, а тому всі ми – не тільки учні, повинні вивчати і запам`ятовувати правила пожежної безпеки. Школярі зобов`язані їх повторювати з року в рік, а вчителям це необхідно контролювати.

Методики навчання школярів правилам пожежної безпеки

Викладачі молодших класів починають вчити дітейзаходам безпеки, починаючи з перших днів відвідування школи. Діти дізнаються, що таке вогонь, навіщо він потрібен, чим він небезпечний. Також вчителі розповідають першокласникам про те, як потрібно поводитися з вогнем, що робити під час пожежі і т.д. Так як молодші школярі ще не здатні засвоювати багато інформації, викладачі проводить уроки з безпеки в формі ігор та екскурсій в пожежну частину. Крім того, дітям надається можливість побачити все своїми очима. Тобто школярам показують відео- і діафільми, в яких вони можуть побачити, з яких причин виникають пожежі, і як від них рятуватися.

Учні школи повинні знати: що таке пожежа, її причини, номер телефону пожежної служби та МНС. Школярі повинні вміти: користуватися електроприладами, гасити багаття, виводити малюків з приміщення, де сталася пожежа. Пожежна безпека для школярів полягає в наступних простих правилах:

  1. Не можна чіпати сірники.
  2. Не можна грати біля відкритого вогню і розпечених предметів.
  3. Не можна сушити біля них одяг.
  4. Не можна розводити багаття без присутності дорослих.
  5. Не можна забувати про включених електроприладах.
  6. При пожежі відразу повідомляти дорослим.

Правила протипожежної безпеки для школярів середньої ланки полягають в тому, що вони повинні знати: як поводитися з електричними приладами, які матеріали легко займаються, як користуватися вогнегасниками та іншими засобами від вогню і диму, як рятувати себе і дітей. Заняття з учнями середньої ланкипроводяться у формі ігор- Вікторин, конкурсів, а також наочних практичних занять.

Правила пожежної безпеки в школі викладаються дітям до закінчення школи. Старшокласники вчаться гасити вогонь самостійно. Для цього в школі проводяться спеціальні навчання, завдяки яким старші школярі опановують елементарними правилами гасіння пожежі, рятування людей і т.д. До кінця навчання в школі підлітки повинні знати: де розташовані запасні виходи з будівлі і вогнегасники, від чого може стати причиною пожежі, щоб запобігти його, як надавати першу медичну допомогу. Протипожежна безпека в школі для учнів старших класів зводиться до наступних правил:

  1. Стежити за дітьми, щоб вони не гралися з вогнем.
  2. Чи не нагрівати предмети з невідомого матеріалу.
  3. Не залишати ввімкнені електроприлади без нагляду, а йдучи з дому вимикати їх з мережі.
  4. Не застосовувати препарат горючі засоби для розпалювання багать, печей.
  5. Гасити багаття до кінця.
  6. Чи не підпалювати суху траву або тополиний пух.
  7. Чи не кидати в урни палаючі сірники.
  8. Чи не протирати ввімкнені електроприлади вологою ганчіркою.
  9. Чи не вішати кошики з квітами над електроприладами або проводами.
  10. Чи не гасити зажевріли електроприлади водою.
  11. Дзвонити в пожежну службу при виявленні навіть найдрібнішого пожежі.

Це найосновніші правила пожежної безпеки. У школі і вдома дітей потрібно перевіряти і контролювати на їх знання. Адже не всі школярі однаково відвідують заняття, і цілком може вийти так, що дитина пропустить урок з пожежної безпеки. Тому всі батьки самі повинні вчити дітей тому, як поводитися з вогнем та як від нього рятуватися.

Пожежна безпека в школі – це не тільки правила, які дітки повинні заучувати напам`ять. Тим більше вивчити правила це не означає вміти ними користуватися.Дітей потрібно виховуватиі розповідати про те, які ситуації бувають в житті. Школярі повинні знати реальні історії, пов`язані з пожежею. Але головне, про що важливо знати кожній дитині, це те, як поводитися під час пожежі, і чого в цей момент робити не можна.

Основні правила поведінки при пожежі

Коли виникає пожежа, нерідко в паніку кидає не тільки дітей, а й дорослих. Але якщо останні хоча б в загальних рисах знають, що робити під час пожежі, то школярі можуть злякатися не на жарт і розгубитися. Щоб цього не було, дитину потрібно вчити тому, як вести себе при найменшій ознаці пожежі, щоб врятувати себе і дітей молодшого віку.

В першу чергу дитині необхідно відразу зателефонувати в пожежну службу «01» або службу порятунку «112» і дати по телефону точну інформацію про місцезнаходження будівлі.

Не можна залишатися в палаючому приміщенні і ховатися в шафи або інші предмети меблів. Якщо пожежа сталася в квартирі, потрібно терміново її покинути, закривши за собою двері. Якщо в приміщенні є діти, їх необхідно вивести. Якщо шлях до виходу лежить через палаючу кімнату, то необхідно закрити в неї двері і кликати на допомогу через вікно.

Якщо пожежа виникла в під`їзді, потрібно залишатися в квартирі і не відкривати двері до тих пір, поки вогонь не буде погашено. При проникненні диму в квартиру необхідно відкрити вікна.

Ці прості правила, які допоможуть людині не розгубитися під час пожежі і врятуватися від вогню, повинні знати всі школярі, починаючи з молодших класів. Теоретичні і практичні заняття з пожежної безпеки в школах необхідно проводити якомога частіше, але не менш важливу роль в навчанні дітей поводженню з вогнем повинні виконувати батьки школярів.

 

Що треба знати учням про цивільний захист

Вислів грецьких філософів є досить актуальним в наш час, особливо коли мова йде про дії, від яких залежить здоров’я та життя дітей. Зрозуміло,що зовсім уникнути небезпеки, на жаль, не можна, але зменшити негативні наслідки цілком можливо.

У пошуках шляхів вирішення в різних видах роботи педагоги намагаються «наблизити» дитину до надзвичайної ситуації, поставити перед вибором: як бути? як діяти?, бо саме такі уроки життя формують правильну поведінку на надзвичайну ситуацію в майбутньому.

 

 

Сектор зв’язків із ЗМІ

та роботи з громадськістю

ГУ ДСНС України

у Запорізькій області

 

ЕКСПРЕС-ІНФОРМАЦІЯ

Правила безпеки життєдіяльності

під час відзначення свята Водохреща

 

            Наближається одне з найбільших релігійних святВодохреща Господнє. За традицією 19 січня проходять урочисті релігійні заходи, в яких бере участь велика кількість людей. У день святкування, віруючі збираються в храмах, використовуючи у приміщеннях відкритий вогонь, цей факт робить свято потенційно небезпечним з точки зору пожежної безпеки. Також громадяни відвідують річки, озера та інші водоймища. Люди не лише набирають воду в ємності, але й купаються в ополонці. Головну загрозу під час Водохреща становить велика кількість людей яка збирається на святкування.

Рятувальники попереджають жителів області: нехтування правилами поведінки на річках, озерах та інших водних об’єктах у зимовий час може призвести до небажаних наслідків.

Щиро запрошуємо до співпраці, яка є необхідною для підвищення рівня обізнаності людей щодо правил безпеки життєдіяльності. Лише разом ми зробимо життя безпечним!

 

Звернення до громадян напередодні свята Водохреща

Шановні громадяни!

Напередодні свята Водохреща рятувальники ДСНС звертають увагу громадян на можливі небажані наслідки для здоров’я та закликають утриматися від купання на несанкціонованих пляжах, особливо там де не перевірене дно. Рекомендуємо проводити ритуал Водохреща під пильним наглядом медичних працівників! Ні в якому разі не купайтеся в стані алкогольного сп’яніння! Намагайтесь уникнути переохолодження! Бережіть своє здоров’я та життя!

Проявляйте особливу пильність та обережність при використанні свічок – тримаючи свічку в руках, слідкуйте за тим, щоб вогонь не потрапив на власні або чужі речі, які можуть миттєво спалахнути. Не залишати без нагляду церковні атрибути (лампадки та запалені свічки) після служби, які забираються додому.

 

Пам’ятайте, не припустимим є купання в необладнаних для цього місцях та з неперевіреним дном. Не можна розпочинати Хрещенські забави без представників служб порятунку і медичних працівників та купання дітей без нагляду батьків чи дорослих. Не можна пірнати у воду безпосередньо з льоду. При груповому купанні, кількість людей, що знаходиться у воді, не повинна перевищувати трьох осіб.

У жодному разі не пірнайте у воду – заходьте в ополонку повільно й обережно. Уникайте великого скупчення людей біля купелі. Пам’ятайте, що глядачі не повинні виходити на кригу, а бажаючим зануритися слід по черзі обережно підходити до ополонки.

У свята багато хто має звичку вживати алкогольні напої, тим більше, серед необізнаних громадян побутує думка, що алкоголь має властивість зігрівати не тільки душу, а й тіло. Та саме у стані алкогольного сп’яніння збільшується вірогідність стати жертвою власної необачності. А для того, щоб не спровокувати проломлення льоду, не можна під’їжджати до купелі на автотранспорті.

Перед тим, як прийняти рішення зануритися в крижану воду, обов’язково треба проконсультуватися з лікарем щодо стану власного здоров’я. І якщо він виявить протипоказання, то краще утриматися від традиційних купань.

Також необхідно, щоб біля місця, де буде проводитися обряд, знаходився намет для обігріву та переодягання громадян, що вийшли з води, а також можна організувати роздачу гарячих напоїв.

Також усім відвідувачам хрещенській купелі необхідно знати: в ополонці необхідно бути всього кілька секунд – зазвичай не більше трьох, – потім потрібно перевдягнутися у теплий одяг і піти в тепле приміщення або автомобіль, де відразу випити гарячого чаю з медом.

Якщо ви виявили у себе наступні ознаки:

  • озноб;
  • тремтіння;
  • блідість;
  • а згодом і посиніння шкіри, губ;
  • біль у пальцях рук та ніг, можете сміливо констатувати: переохолодження!

При легкому переохолодженні достатньо тепло вдягнутися, випити гарячий солодкий чай або каву, щоб зігрітися.

Але, якщо переохолодження тривало досить довго, воно може розвитися в обмороження, тобто пошкодження тканин у результаті дії низьких температур.

Обмороження може виникнути не тільки при сильному морозі, а й при достатньо теплій зимовій погоді. Його розвитку сприяє вологе повітря та вітер. Причиною обмороження можуть стати мокре та тісне взуття; тривале перебування у нерухомому стані на вітрі, в снігу; хвороби, алкогольне отруєння. Також обмороження може виникнути, якщо на морозі торкатися до металу голими руками.

До обмороження більш схильні пальці, кисті, стопи, вуха та ніс. При першому ступені обмороження шкіра блідніє, знижується чутливість уражених ділянок, а після зігрівання спостерігається почервоніння та набряк.

При другому ступені ураження шкіра набуває синьо-багрового відтінку і на її поверхні з’являються пухирі з прозорою рідиною. При цьому людину знобить, підвищується температура тіла. Третя й четверта стадії супроводжуються відмиранням тканини, ризиком розвитку гангрени.

Якщо побіліли щоки, ніс, вуха, достатньо розтерти їх чистою рукою до почервоніння і появи поколювання. Не можна розтирати обморожене місце снігом, тому що сніг не зігріває, а ще більше прохолоджує та ушкоджує шкіру. Ні в якому разі не можна поливати обморожені ділянки гарячою водою! Якщо з’явилося напухання відмороженого місця або пухирі, то не можна робити розтирання. Потрібно покласти на відморожене місце пов’язку з товстим прошарком вати та доставити постраждалого до лікарні. Людину з будь-яким видом відмороження необхідно помістити в тепле приміщення і дати йому гарячий чай або каву.

Нехай зимові свята залишать по собі лише світлі та теплі спогади! Рятувальники бажають веселої та безпечної зимової забави!

 

Якщо ви провалилися на льоду річки або озера

Широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою.

Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне – пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.

Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.

Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов’язані ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метра.

Якщо ви не один, тоді узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко – постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.

Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть в сухий одяг і напоїть чаєм.

 

Шановні настоятелі церков та храмів!

Утримуйте у належному протипожежному стані приміщення та будівлі, забезпечуйте виконання елементарних заходів попередження виникнення пожеж та надзвичайних ситуацій під час проведення служб у свята. Звертаємо Вашу увагу на забезпеченість первинними засобами пожежогасіння у місцях проведення масових заходів (вогнегасниками, відрами з водою та піском), проведення додаткових інструктажів з питань пожежної безпеки з відповідальними працівниками. Особливу увагу слід приділити стану електрогосподарства, системам опалення, а також місцям встановлення свічок.

Звертаємо Вашу увагу на стан шляхів евакуації та евакуаційних виходів з приміщень та будівель: під час проведення заходів у приміщеннях не допускати їх захаращення та утримувати вільними і відчиненими. Не залишайте без нагляду у приміщеннях запалені свічки, не намагайтесь уникати перевантаження електричних мереж, не застосовуйте тимчасові дільниці електромережі, не прокладайте електромережі поверхнею горючих основ. Будьте обережними з відкритим вогнем. Розташуйте свічки подалі від занавісок, гардин та інших горючих предметів. Під час церковних служб та проповідей у період святкування Великодня звертайте увагу населення на дотримання правил безпеки життєдіяльності.

 

У разі виявлення ознак пожежі (горіння) кожний громадянин зобов’язаний:

  • негайно повідомити про це за телефоном 101. При цьому необхідно назвати місцезнаходження об’єкта, вказати кількість поверхів будинку, місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, наявність людей, а також повідомити своє прізвище;
  • якщо пожежа виникла на підприємстві, повідомити про неї керівника чи відповідну компетентну посадову особу та (або) чергового на об’єкті;
  • вжити (за можливості) заходів щодо евакуювання людей, гасіння (локалізації) пожежі первинними засобами пожежогасіння та збереження матеріальних цінностей;
  • у разі необхідності викликати інші аварійно-рятувальні служби.

Посадова особа об’єкта, що прибула на місце пожежі, зобов’язана:

  • перевірити, чи викликана Оперативно-рятувальна служба цивільного захисту (продублювати повідомлення), довести подію до відома власника підприємства;
  • у разі загрози життю людей негайно організувати їх рятування (евакуацію), використовуючи для цього наявні сили й засоби;
  • видалити за межі небезпечної зони всіх працівників, не пов’язаних з ліквідуванням пожежі;
  • припинити роботи в будинку (якщо це допускається технологічним процесом виробництва), крім робіт, пов’язаних із заходами щодо ліквідування пожежі;
  • здійснити в разі необхідності відключення електроенергії (за винятком систем протипожежного захисту), зупинення транспортуючих пристроїв, агрегатів, апаратів, перекриття сировинних, газових, парових та водяних комунікацій, зупинення систем вентиляції в аварійному та суміжних з ним приміщеннях (за винятком пристроїв протидимового захисту) та здійснити інші заходи, що сприяють запобіганню розвитку пожежі та задимленню будинку;
  • перевірити включення оповіщення людей про пожежу, установок пожежогасіння, протидимового захисту;
  • організувати зустріч підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, надати їм допомогу у виборі найкоротшого шляху для під’їзду до осередку пожежі та в установці техніки на зовнішні джерела водопостачання;
  • одночасно з гасінням пожежі організувати евакуацію і захист матеріальних цінностей;
  • забезпечити дотримання безпеки праці працівниками, які беруть участь у гасінні пожежі.

З прибуттям на пожежу пожежно-рятувальних підрозділів повинен бути забезпечений безперешкодний доступ їх на територію об’єкта, за винятком випадків, коли чинним законодавством встановлений особливий порядок допуску.

Після прибуття пожежно-рятувальних підрозділів адміністрація та інженерно-технічний персонал підприємства, будинку чи споруди зобов’язані брати участь у консультуванні керівника гасіння пожежі з приводу конструктивних і технологічних особливостей об’єкта, де виникла пожежа, прилеглих будівель та пристроїв, організувати залучення сил та засобів об’єкта до вжиття необхідних заходів, пов’язаних із ліквідацією пожежі та попередженням її поширенню.